Bag Lunch Vs. Buying

This never ending debate was tested by the LABBB Transition Program. We all have good intentions about being fiscally and nutritionally responsible with lunch, but life happens. My challenge to the students was to design my lunch for five days. They needed to keep it healthy, but filling all while staying under the very conservative $7.00 average per day buying lunch cost.

Goal: Design a bag lunch that will cost less than buying lunch.

Details: Buy enough lunch ingredients for five consecutive work days. Each day must consist of a sandwich, fruit and snack. We will breakdown the daily cost of the bag lunch and compare it to our average cost of $7.00 for buying lunch.

Results: Bag lunch WINS!!! $5.20 per day.
-Saving $1.80 per day. Also, included a fruit and a snack!
-$36.00 total monthly savings

image image

Fruit: 3 Bananas & 2 Pears
Snack: Individual humus packs w/ carrots
Wrap: Whole wheat wrap, spicy brown mustard, fresh roasted turkey breast (not processed), reduced fat pepper jack cheese, cucumber, red bell pepper and avocado.

 

 

2 thoughts on “Bag Lunch Vs. Buying

Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

LABBB Vocational Department

Vision: To be the leaders in providing work site training opportunities, independent job placements, and transitional assessment and services for students with special needs.

LABBB Collaborative Executive Director's Blog

We design and deliver special education services that promote academic, social and career independence in the most inclusive settings possible.

LABBB Arlington High

Vanderlinden, Caritey, Belletete

LABBB Class 715

Welcome to our classroom here at Lexington High School. We along with our teachers look forward to posting classroom happenings throughout the school year...Enjoy!

LABBB Minuteman Kitchen

In the Cookie of Life...Friends are the Chocolate Chips!

Making Our Way On the Road to Success....Allen/ Goguen Room 825

"Every child is gifted. They just unwrap their packages at different times." -- unknown

LABBB WORKSHOP TRAINING CENTER

Students with disabilities learning to work independently

LABBB Physical Therapy

PT for FUN-ction!

labbbphoto

"You don't take a photograph, you make it. -" Ansel Adams

labbbot

This WordPress.com site is the cat’s pajamas

LABBB Health Office

A blog by the LABBB Health Office Nurses

labbbburlington

Tell me and I forget. Teach me and I remember. Involve me and I learn. Ben Franklin

LABBB Bedford High School

Once you choose hope, anything's possible. ~Christopher Reeves

wholefoodsandlabbb

Whole Foods, Whole Body, Whole Life, Whole LABBB

LABBB John Glenn Middle School Blog

The more you read, the more things you know. The more that you learn, the more places you'll go! ~ Dr. Seuss

Farley & Hirth LABBB Classroom Blog

"Try and fail, but don't fail to try" – Stephen Kaggwa

Ms. Doherty's Class Blog

This is a blog about Ms. Doherty's class at the LABBB Collaborative (LHS)

Minutemancd's Blog

LABBB Career Directions @ Minuteman High School

Bernardo Classroom

Moving Forward

%d bloggers like this: